Legion logo

free counters 

website design software
The Ladder - latest news, schedules and standings
Hudson Legion Curling Club website navigation banner

Please click on one of these icons to go directly to the information that interests you

link to information about the past winners in the Mixed Curling league

General information

Current event

Next event

Previous event

Past winners

 

General information about the House League

 

The House League is the middle ground between the recreational, social curlers who play in the Mixed League and the more competitive and skilled curlers who play in the Ladder.

House League draws take place on Mondays and Thursdays.

New teams are formed at the start of each competition.

The conveners for the House League are Jon Bazar and Glenn Bajohr.

 

2018-2019 season House League curling events

 

The following competitions are planned for this season:
 

Competition event

Dates

Presidentís Trophy

Oct. 22 - Dec. 20

Pat Lid

Jan. 7 - Feb. 28

Vice-Presidentís Trophy

Mar. - Apr.

 

 

Current event

 

The Pat Lid: Duration: Jan. 7 - Feb. 28, 2019

 

Rules

 

  • eight ends to be played. In case of a tie no extra end is played
  • thirds are responsible for posting the actual game score, not just wins/ties/losses
  • 3 points for a win, 0 points for a loss, 1 point for a tie
  • in case of a default by one team, the score will be marked as an 8-0 win for the non-defaulting team

 

Winning team

 

 

The Pat Lid winners:

 

Standings (last update: Jan. 4)

 

Pos

Team

Wins

Losses

Ties

Points

PF

PA

 

 

Draw schedule and results (last update: Jan. 13)

 

WEEK

DATE & TIME

SHEET

TEAMS

 

 

 

 

 

PTS

 

PTS

1

MONDAY

7:00

1

NORMANDEAU

 

PUTNAM J.

 

January 7

 

2

OLAND

 

LEGAULT

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

ROBINSON

3

PUTNAM L.

9

January 10

 

2

LANGDON

11

MacARTHUR

1

 

2

MONDAY

8:00

1

PUTNAM L.

 

NORMANDEAU

 

January 14

 

2

ROBINSON

 

MacARTHUR

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

LEGAULT

 

LANGDON

 

January 17

 

2

PUTNAM J.

 

OLAND

 

 

3

MONDAY

7:00

1

OLAND

 

NORMANDEAU

 

January 21

 

2

MacARTHUR

 

LEGAULT

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

PUTNAM L.

 

LANGDON

 

January 24

 

2

PUTNAM J.

 

ROBINSON

 

 

4

MONDAY

7:00

1

LANGDON

 

PUTNAM J.

 

January 28

 

2

MacARTHUR

 

PUTNAM L.

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

LEGAULT

 

NORMANDEAU

 

January 31

 

2

ROBINSON

 

OLAND

 

 

5

MONDAY

7:00

1

NORMANDEAU

 

MacARTHUR

 

February 4

 

2

OLAND

 

PUTNAM L.

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

ROBINSON

 

LANGDON

 

February 7

 

2

LEGAULT

 

PUTNAM J.

 

 

6

MONDAY

8:00

1

OLAND

 

LANGDON

 

February 11

 

2

PUTNAM J.

 

MacARTHUR

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

PUTNAM L.

 

LEGAULT

 

February 14

 

2

NORMANDEAU

 

ROBINSON

 

 

7

MONDAY

7:00

1

LANGDON

 

NORMANDEAU

 

February 18

 

2

MacARTHUR

 

OLAND

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

PUTNAM L.

 

PUTNAM J.

 

February 21

 

2

ROBINSON

 

LEGAULT

 

PLAYOFFS

8

MONDAY

7:00

1

1st

 

4th

 

February 25

 

2

2nd

 

3rd

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

Winner GM1

 

Winner GM2

 

February 28

 

2

 

 

 

 

 

Team rosters

 

Skip

Third

Second

Lead

Barb Robinson

David Singh

Jennifer Hallessey

Joan Bazar

Benoit Legault

Glenn Bajohr

Lance Hogdson

Lydia Santa Maria

Bill Langdon

Glenn Ruiter

Steve Shaw

Jean Duplan

Jay Oland

John Coutts

Sonia Dumont

Greg Rider

Jim Putnam

John Bazar

Bob Barta

Gord Nelson

John MacArthur

Tony DuBoyce

Linda Hougan

Eric Schmedt

Lynda Putnam

Don Planche

Peggy Sheppard

Phil Gribbin

Mike Normandeau

Jen Baumeister

Derek Martin

Rose Bajohr

 

Spares list

 

Jay de la Durantaye

Jason Duheme

Matt Stevens

Roger Lauzon

 

Action on the ice

 

 

 

 

Next event

 

The  2018-2019 season Vice-President Trophy: Duration: Mar. - Apr.. 2019

 

Previous event

 

The President Trophy: Duration: Oct. 21 - Dec. 20, 2018

 

Rules

 

  • eight ends to be played. In case of a tie no extra end is played
  • thirds are responsible for posting the actual game score, not just wins/ties/losses
  • 3 points for a win, 0 points for a loss, 1 point for a tie
  • in case of a default by one team, the score will be marked as an 8-0 win for the non-defaulting team

 

Winning team

 

2018-2019 HLCC President Trophy winners

The President Trophy winners:skip - Mike Laventure (sparing for Barb Robinson), third - Bob Cameron (sparing for Don Planche), second - Glenn Bajohr and lead - Linda Hougan.
 

 

Standings (last update: Dec. 15)

 

Pos

Team

Wins

Losses

Ties

Points

PF

PA

1

Normandeau

5

1

1

16

46

31

2

Robinson

5

2

0

15

43

39

3

Putnam L.

4

2

1

13

48

41

4

Langdon

4

3

0

12

48

34

5

Putnam J.

3

4

0

9

35

45

6

MacArthur

2

4

1

7

44

47

7

Legault

2

5

0

6

35

43

8

Oland

1

5

1

4

26

45

 

Draw schedule and results (last update: Dec. 20)

 

WEEK

DATE & TIME

SHEET

TEAMS

 

 

 

 

 

PTS

 

PTS

1

MONDAY

7:00

1

LYNDA PUTNAM

10

LEGAULT

4

October 22

 

2

JIM PUTNAM

7

MacARTHUR

5

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

OLAND

4

LANGDON

10

October 25

 

2

NORMANDEAU

8

ROBINSON

5

 

2

MONDAY

7:00

1

LYNDA PUTNAM

3

NORMANDEAU

8

October 29

 

2

ROBINSON

9

MacARTHUR

7

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

LEGAULT

9

LANGDON

4

November 1

 

2

JIM PUTNAM

8

OLAND

3

 

3

MONDAY

7:00

1

LANGDON

8

MacARTHUR

5

November 5

 

2

OLAND

3

LEGAULT

5

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

ROBINSON

6

LYNDA PUTNAM

9

November 8

 

2

NORMANDEAU

10

JIM PUTNAM

1

 

4

MONDAY

8:00

1

LANGDON

7

NORMANDEAU

8

November 12

 

2

MacARTHUR

5

OLAND

6

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

LYNDA PUTNAM

7

JIM PUTNAM

5

November 15

 

2

ROBINSON

9

LEGAULT

6

 

5

MONDAY

7:00

1

NORMANDEAU

3

MacARTHUR

7

November 19

 

2

LEGAULT

5

JIM PUTNAM

9

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

ROBINSON

5

LANGDON

4

November 22

 

2

OLAND

2

LYNDA PUTNAM

6

 

6

MONDAY

7:00

1

OLAND

8

NORMANDEAU

8

November 26

 

2

MacARTHUR

7

LEGAULT

6

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

LYNDA PUTNAM

3

LANGDON

8

November 29

 

2

JIM PUTNAM

5

ROBINSON

8

 

7

MONDAY

8:00

1

LANGDON

7

JIM PUTNAM

0

December 10

 

2

MacARTHUR

8

LYNDA PUTNAM

8

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY

7:00

1

LEGAULT

L

NORMANDEAU

W

December 13

 

2

ROBINSON

W

OLAND

L

PLAYOFFS

 

MONDAY

7:00

1

NORMANDEAU

W

LANGDON

L

 

December 17

 

2

ROBINSON

W

LYNDA PUTNAM

L

FINALS

 

THU, Dec. 20

7:00

1

NORMANDEAU

7

ROBINSON

8

Here is the box score for the championship final:

Team Robinson

 

 

 

2

 

 

4

 

5

 

 

Score

H

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Team Normandeau

X

 

 

1

3

6

7

8

 

 

 

 

Team rosters

 

Skip

Third

Second

Lead

Barb Robinson

Don Planche

Glenn Bajohr

Linda Hougan

Benoit Legault

John Coutts

Joan Bazar

Sonia Dumont

Bill Langdon

Jen Baumeister

Jennifer Hallessey

Erich Schmedt

Jay Oland

Phil Santa Maria

DD

Phil Gribbin

Jim Putnam

Bob Cameron

Greg Rider

Lydia Santa Maria

John MacArthur

John Bazar

Lance Hogdson

Robin Richardson

Lynda Putnam

Glenn Ruiter

Derek Martin

Gord Nelson

Mike Normandeau

Peggy Sheppard

Steve Shaw

Rose Bajohr

 

Spares list

 

Matt Stevens

Jason Duheme

 

 

 

Action on the ice